KONST / Oljemålningar / Oljemålning 15264126
nr 1526 4126
Alvar Outakka
(1897-1951), Finland
Oljemålning, Samebarn. Signerad, daterad 49. Olja på duk, 58x47 cm, yttermått inklusive ram: 70x59 cm
Alvar Outakka (ursprungligen Alvar Lind), finländsk målare född 1897, död 1951.
Utrop:
600 kr
Såld:
500 kr
måndag 6 mars 2023
kl 20:35:59
350 kr
250 kr
300 kr (Budbetjänt)
450 kr
Alvar Outakka
Läs mer om Alvar Outakka